Жирје (словенечки: Žirje) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.

Жирје
Žirje
Жирје is located in Slovenia
Жирје
Жирје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°42′31.26″N 13°55′11.43″E / 45.7086833° СГШ; 13.9198417° ИГД / 45.7086833; 13.9198417
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна2 км2 (0,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000383800000383,8 м
Население (2020)
 • Вкупно93
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6210