Жељко Ребрача (9 април 1972 година во Пригревица, општина Апатин) е југословенски и српски кошаркар. Во својата кариера играл за НАП, Партизан, Бенетон Тревизо, Панатинаикос, Детроит Пистонс, Атланта Хоукс и Лос Анџелес Клиперс.

Жељко Ребрача

Кариера

уреди

Клубови

уреди

Жељко Ребрача започнал со кошарката на возраст од 15 години во ОКК Апатин, а пред тоа го практикувал ракометот. Од 16-годишна возраст тој станал член на НПБ од Нови Сад. Во тоа време, Саша Ѓорѓевиќ играл во НАП, кој бил во Нови Сад за воена служба. Неговиот трансфер во К.К. Партизан го заработил поранешниот тренер на Партизан и тренерот на кадетската екипа Југославија Душан Вујошевиќ кој го поканил во репрезентацијата. На Европското првенство за кадети во Холандија во 1990 година, Ребрача го освоил петтото место со тимот. Тој се преселил во Партизан во 1991 година, кога тренерот Жељко Обрадовиќ станал тренер. Сезони 1991/1992. Партизан станал европски шампион во сокол во Истанбул. Со Партизан освоил четири национални првенства.

Во 1995 година преминал во италијанскиот Бенетон од Тревиз со кои го освоил првенството Италија 1997 година, а 1998 година играл за натпреварот на Евролигата и го освоил третото место по поразот од Солун ПАОК и победата над Партизан, повторно под тренерот Жељко Обрадович.

Во 1999 година се преселил во Атина, Панатинаикос, каде што Дејан Бодирога играл и го обучувал Жељко Обрадовиќ. Со Панатинаикос тој го освоил првенството на Грција и на Евролигата 2000 година. Таа година бил назначен за најдобар играч во формата за податотеки, а владата на Југославија го назначил за амбасадор на добра волја.

Во 2001 година, влегол во НБА и се облекол во дресот на Детроит Пистонс. Претходно, во 1994 година, 54-то место во вториот круг бил изготвен од Сиетл СуперСоникс, кој подоцна го префрлил правото на Ребрака Минесота Тимберволвес, а тие биле Торонто Рапторс, конечно да заврши во Пистонс. Тој дебитирал на 30 октомври 2001 година против Далас Маверикс и постигнал 6 бода. Во 2002 година, учествувал во ол-ѕвезда, играјќи за ракомет (дебитант) против софмора (играчи кои имале едногодишно искуство во НБА), како најстара рака во историјата на ол-стар натпревари. Во првата сезона ја скршил коската од десната рака, што го спречил да игра повеќе натпревари. Таа сезона, тој постигнал просек од 6,9 бода по натпревар и постигнал рекорд во кариерата во НБА со 24 бода на 10 април 2002 година.

Во сезоната 2003/2004, тој бил испратен во Атланта Хокс како замена за Рашид Волс во размената учествувале Детроит, Атланта и Бостон Селтикс.

На 13 август 2004 година се преселил во Лос Анџелес Клиперс. Во сезоната 2005/06. Имал проблеми со срцето, за кои играл само 29 натпревари. На 6 април 2007 година Клиперс го отпуштил Ребрача, бидејќи ја поминал целата сезона 2006/2007 на списокот на повредени поради проблеми со грбот. Ребрача потпишал на 19 јуни 2007 година за шпанскиот клуб Памеса.

Репрезентација

уреди

Тој дебитирал за репрезентацијата во 1995 година и го освоил златниот медал на Европското првенство во 1995 година во Атина. Следната година, тој освоил сребрен медал на Олимписките игри во Атланта.

Со кошаркарски тим тој освоил злато на Европското првенство во 1997 година во Барселона и златен медал на Светското првенство во Атина. И покрај очекувањата, Ребрача не бил избран за најдобар играч на Светското првенство, но Дејан Бодирога бил почестен. Сепак, во изборот на списанието ФИБА, Баскетбол бил избран за најдобар играч во Европа во 1998 година.

Тој бил изземен од репрезентацијата во ЕП во 2005 година во Србија и Црна Гора, бидејќи тимот на СЦГ бил исфрлен од Франција во осмиот финален натпревар.