Железничка станица Хајдарпаша

Железничката станица Хајдарпаша (турски: Haydarpaşa Garı) е почетна и главна железничка станица на азискиот дел од градот Истанбул, Турција. Првата станица била изградена во 1872 година.

Железничка станица Хајдарпаша

Таа служи за железничко поврзување на градот со престолнината Анкара, и поретки други одредишта во Анадолија, како и со Багдад и Медина. Железничката мрежа на европските и азиските земји во моментов се поврзани со Босфорски ферибот и низ подводниот тунел „Мармарај“ пуштен во употреба на 29 октомври 2013 г.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Истанбул го пушта во употреба тунелот под Босфор“. Макфакс. Посетено на 2013-10-29. На |first= му недостасува |last= (help)CS1-одржување: бројчени имиња: список на автори (link)[мртва врска]

Надворешни врски

уреди

40°59′46″N 29°01′07″E / 40.996111° СГШ; 29.018611° ИГД / 40.996111; 29.018611