Жан-Клер Тодибо

Жан-Клер Тодибо (француски: Jean-Clair Todibo ), (Кајен, 30 декември 1999) – француски фудбалер кој моментално настапува за Тулуза на позиција централен бек.[1]

Жан-Клер Тодибо
Francia-usa-27.jpg
Тодибо на мечот Франција-САД
Лични податоци
Полно име Жан-Клер Тодибо
Висина 1,91 m
Положба Централен одбранбен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Тулуза
Број 33


2 Податоците за репрезентација се тековни
за 19 ноември 2018 г.
* Настапи (Голови)

Клупска кариераУреди

Тодибо му се приклучил на Тулуза во 2016 година in 2016, од ФК Ле Лила.[2] Дебито во Лига 1 го имал на 19 август 2018 година против Бордо. На натпреварот кој Тулуза го добил со 2 : 1, Тодибо одиграл 89 минути.[3]

На 8 јануари 2019 година, Тодибо склучил договор со ФК Барселона со кој тој ќе стане нивен член од 1 јули како слободен трансфер со оглед дека неговиот договор Тулуза истекол.[4]

КлубУреди

Обновено на 3 ноември 2018
Клуб Сезона Лига Куп Лига куп Европа Друго Вкупно
Лига Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи голови
Тулуза 2018–19 Лига 1 10 1 0 0 0 0 10 1
Career total 10 1 0 0 0 0 0 0 0 0 10 1

НаводиУреди

  1. „Todibo, jeune défenseur du TFC, pointe le bout de son nez“. ladepeche.fr.
  2. „À la découverte de Jean-Clair Todibo“. LesViolets.Com.
  3. „Olympique Marseille vs. Toulouse - 14 August 2016 - Soccerway“. soccerway.com.
  4. https://www.fcbarcelona.com/en/football/first-team/news/969593/

Надворешни врскиУреди