Ејс Фрели (англиски: Ace Frehley) (роден 27 април 1951) — американски гитарист и поранешен член на рок-групата Kiss. Со своите настапи ја воодушевувал публиката, а бил познат како Spaceman поради шминката и оклопите што ги носел на настапите со Kiss.

Ејс Фрели
Ace Frehley
Фрели со неговата гитара од којашто излегува огномет (2000)
Биографски податоци
Родено имеПол Дејниел Фрели
Paul Daniel Frehley
Познат(а) и какоSpaceman
Роден(а)27 април 1951
Бронкс, Њујорк, САД
ЖанровиХарк рок, хеви метал
ЗанимањаМузичар, текстописец
ИнструментиГитара, вокали
Период на активност1965-сѐ уште
СоработнициKiss и Frehley's Comet