Ескилстунаон — мала река во Шведска, долга 32 километри, која тече низ градовите Ескилстуна и Торшхела во округот Седерманланд. Реката извира од езерото Јелмарен, од таму тече кон север поминувајќи низ градот Ескилстуна сè до езерото Меларен, во кое има утока, северно од градот Торшхела.

Ескилстунаон
Eskilstunaån
Torshällaån
Река
Земја Шведска
Округ Округ
Општина Ескилстуна
Извор Јелмарен
 - височина 22 м
 - координати 59°16′17″N 16°17′35″E / 59.27139° СГШ; 16.29306° ИГД / 59.27139; 16.29306
Утока Меларен
 - височина 0,7 м
 - координати 59°26′50″N 16°29′15″E / 59.44722° СГШ; 16.48750° ИГД / 59.44722; 16.48750
Должина 32 км [1]
Слив 4.187 км2 [1]
Истек
 - просечен 24 м3 [1]
 - максимален 110 м3 [1]

Каналот Ескилстуна и Торшхела во сегашната форма бил завршен во 1860 година со цел да го поврзе езерото Меларен со индустрискиот град Ескилстуна преку Ескилстунаон, со три брани кои ги заобиколуваат брзаците во Ескилстуна и Торшхела. Поради изградбата на ниски мостови во 1960 години, реката моментално е делумно пловна со мали пловила помеѓу езерото Меларен и Ескилстуна.

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Eskilstunaån“. Nationalencyklopedin. Посетено на 11 July 2010. (бара претплата)