Ерик Вилијам Дејн (англиски:Eric William Dane) (роден 9 ноември 1972[1]) е американски глумец, добро познат по улогата како д-р Марк Слоун во Вовед во анатомија. Тој исто така е добро познат и по споредната улога во хит серијата Волшебнички како Џејсон Дин, љубовен интерес за време не повеќе сезони на една од главните хероини Фиби Халивел.

Ерик Дејн
Ерик Дејн во 2008
Роден(а)Ерик Вилијам Дејн
СопружникРебека Гејхарт (2004 - денес)

Наводи уреди

  1. „Eric Dane Biography“. TV Guide. Архивирано од изворникот на July 18, 2016. Посетено на July 31, 2017.