Ерденедалај, Дундгови

Ерденедалај (монголски: Эрдэнэдалай) е област во Монголија во покраината Дундгови.

46°00′27″N 104°56′39″E / 46.00750° СГШ; 104.94417° ИГД / 46.00750; 104.94417