Ергљи (општина)

Ергљи (латвиски: Ērgļu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2006 година.

Општина Ергљи
Ērgļu novads
Општина
Erglu novads karte.png
Земја Латвија
Создадена2006
СедиштеЕргљи
Управа
 • ГрадоначалникГунтарс Велцис
Површина
 • Вкупна379.5[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно3,570[2]
Мреж. местоwww.ergli.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди