Епископи (Кипар)

главно населено место во британската воена база и прекуморска територија Акротири и Декелија на островот Кипар

Епископи или Гарнизон Епископи (англиски: Episkopi Cantonment, грчки: Φρουρά Επισκοπή, турски: Episkopi Cantonment) — главно населено место на британската воена база и прекуморска територија Акротири и Декелија на островот Кипар. Сместено е во средината на Западното Базно Подрачје (Суверено Базно Подрачје Акротири), едно од двете управни единици на територијата. Иако не е најголема база на територијата, тука се сместени нејзината цивилна управа, како и заповедниот штаб на Британските сили во Кипар.[1]

Сувереното Базно Подрачје Акротири со Епископи (горе-лево).

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „British forces overseas posting: Episkopi, Cyprus“. Ministry of Defence. Посетено на 7 јуни 2015.


Координати: 34°40′40″ N; 32°50′15″ E / 34.6778° СГШ; 32.8376° ИГД / 34.6778; 32.8376