Енгуре (општина)

Енгуре (латвиски: Engures novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Енгуре
Engures novads
Општина
Engures novads karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеСмарде
Управа
 • ГрадоначалникГундарс Важа
Површина
 • Вкупна397,9[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно8,058[2]
Мреж. местоwww.engure.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди