Емилија Златкова Анастасова

Емилија Златкова Анастасова[1] ( 2 мај 1982, Кочани) — македонска писателка. Од петтата година живеела во Пробиштип, каде завршува основно и средно училиште. Завршува македонска книжевност и македонски јазик на факултетот „Блаже Конески“ во Скопје. Плоден автор, основач на издавачката куќа „ЗБОР[2] и главен уредник во истата.

Емилија Златкова Анастасова (од промоција на „Детето во снегот“ во Велес)

Моментално живее и работи во Велес.[3]

Творештво Уреди

Автор е на книгите:

 • „Волшебното синџирче“ 2000 г. (роман за деца и млади),
 • „Нов Ден, Нова Песна“ 2003 г. (поезија),
 • „Поглед кон невидливото“ 2020 г. (збирка драми),
 • „Близнаци“ 2020 г. (прв роман за возрасни),
 • „Детето во снегот“ 2020 г. (раскази).[4]
 • „Неверство “ 2021 г. (роман)[5] [6][7]
 • „Каде е Емили?“ 2021 г. (роман)
 • „Новогодишна ноќ“ 2021 г. (роман)
 • „Невообичаен Велигден“ 2022 г. (роман)
 • „Одмазда“ 2022 г. (роман)

Наводи Уреди

 1. „Биографија“. Zlatkovaanastasova (англиски). Посетено на 2021-01-22.
 2. „Дома | ЗБОР - Издавачка куќа“. Збор (англиски). Посетено на 2022-01-03.
 3. „Запознајте се одблиску со романот „Близнаци" од Емилија Златкова Анастасова“. Крајбрежје на ДВА спротивни света. 2020-07-09. Архивирано од изворникот на 2021-01-24. Посетено на 2021-01-21.
 4. Вечер. „Книга: „Детето во снегот" – раскази за дечиња со аутизам | Вечер ...1963 | Vecer MK“. Посетено на 2021-01-22.
 5. „Емилија Златкова Анастасова ја промовира книгата „Неверство". МИА. Архивирано од изворникот на 2023-01-23. Посетено на 2021-03-09.
 6. „Емилија Златкова Анастасова ја промовира книгата „Неверство". kanal5.com.mk. Посетено на 2021-03-09.
 7. Авторка Емилија Златкова Анастасова ја промовираше својата најнова книга „Неверство“, Посетено на 2021-03-09