Ел Алто (шпански за „висок“, „височина“) е град и општина во Боливија. Градот се наоѓа во департманот Ла Пас, на висорамнината Алтиплано. Градот е дел од метрополитенската област Ла Пас. Денес тој е е еден од најбро растечките градови во државата со население од 1.184.942 жители во 2010 година, што го прави втор по големина во државата.[1] На пописот од 2001 година градот имал 647.350 жители.

Ел Алто
El Alto
Главна улица во Ел Алто.
Главна улица во Ел Алто.
Знаме на Ел Алто
Знаме
Ел Алто is located in Боливија
Ел Алто
Ел Алто
Местоположба во Боливија.
Координати: 16°31′S 68°10′W / 16.517° S; 68.167° W / -16.517; -68.167
ДржаваFlag of Bolivia.svg Боливија
ДепартманЛа Пас
ПокраинаПедро Доминго Мурилјо
ОпштинаЕл Алто
Управа
 • ГрадоначалникЕдгар Патана
Надм. вис.&100000000000000041500004,150 м
Население (2010)
 • Вкупно1,184,942
Часовен појасBOT (UTC−4)

ОсобеностиУреди

Ел Алто се наоѓа на надморска височина од 4.070 метри и тоа го прави еден од највисоките позначајни градови во светот. Во градот преовладува ладната клима, која достигнува до 17 степени во летниот период. Поради трендот на миграција село-град во Боливија, Ел Алто станал еден од најбрзо растечките градови во Боливија.

Ел Алто е еден од најголемите градови во Латинска Америка каде има бројно староседелско население. Се проценува дека околу 76% од населението на градот се Ајмари, 9% се Кечуани, 15% се мешани и околу 1% се белци.

НаводиУреди

  1. INE, Bolivia. „LA PAZ: POBLACIÓN TOTAL PROYECTADA, POR SEXO, SEGÚN PROVINCIA Y SECCIÓN DE PROVINCIA“. INE Bolivia. Посетено на 26 May 2012.

Дополнителни информацииУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 16°31′S 68°10′W / 16.517° S; 68.167° W / -16.517; -68.167