Екваторијална Гвинеја на Олимписките игри

Екваторијална Гвинеја првпат настапила на Олимписки игри во 1984 година, и оттогаш испраќа натпреварувачи од секое издание на Летните олимписки игри. Државата досега не учествувала на Зимски олимписки игри.

Екваторијална Гвинеја на Олимписките игри

Знаме на Екваторијална Гвинеја
МОК-код  GEQ
НОК Национален олимписки комитет на Екваторска Гвинеја
Олимписка историја
Летни олимпијади
1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008

Досега ниту еден натпреварувач од Екваторијална Гвинеја не освоил олимписки медал. Најпознат олимписки спортист на државата е Ерик Мусамбани, кој се здобил со меѓународна слава поради неговиот исклучително спор настап на трката на 100 метри краул на Летните олимписки игри 2000.

Националниот олимписки комитет на Екваторијална Гвинеја е основан во 1980 година, а бил признаен од страна на Меѓународниот олимписки комитет во 1984 година.

Табела на медалиУреди

Медали на Летни олимписки игриУреди

Олимпијада Учесници Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Лос Анџелес 1984 5 0 0 0 0 -
Сеул 1988 6 0 0 0 0 -
Барселона 1992 7 0 0 0 0 -
Атланта 1996 5 0 0 0 0 -
Сиднеј 2000 4 0 0 0 0 -
Атина 2004 2 0 0 0 0 -
Пекинг 2008 3 0 0 0 0 -
Лондон 2012 2 0 0 0 0 -
Вкупно 0 0 0 0 -

НаводиУреди

  • "Comité National Olympique Equato-Guinéen". Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2008-01-16.