Египетска чаршија (Истанбул)

Египетскиот пазар (турски: Mısır Çarşısı) се наоѓа во во Истанбул, Турција е една од најстарите чаршии во градот. Се наоѓа во Еминону, и плоштина е втор најголем пазар во градот по Големата чаршија.

Египетски пазар
Mısır Çarşısı
Istanbul Misir carsisi.JPG
Поглед кон објектот
Општи податоци
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција

Постојат неколку документи кои укажуваат дека името на чаршија во почетокот било "Нова чаршија". Сепак, главно поради фактот дека многу зачини овде биле увезувани преку Египет во текот на османлискиот период, името "Мисир чаршија" е попознато низ народот. Зборот 'mısır' има двојно значење во турскиот јазик: "Египет" и "пченка". Ова е причината зошто понекогаш името е погрешно толкувано или преведувано како "пченкарска чаршија".

Самиот објект е дел од џамија Јени. Парите кои се добиваат од изнајмување на продавниците се наменети главно за одржување на џамијата. Архитект на џамијата бил Давид Ага, но тој починал а негов наследник бил Далгик Ахмед. Комплексот се состои од точно 88 простори односно соби.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  • Freely, John (2000). Blue Guide Istanbul. W. W. Norton & Company. ISBN 0393320146.

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°00′59″N 28°58′14″E / 41.01639° СГШ; 28.97056° ИГД / 41.01639; 28.97056