Евгениј Чичваркин

Евгениј Чичваркин (руски: Евгений Александрович Чичваркин; роден на 10 септември 1974 во Москва) — руски стопанственик и во помала мера, политичар. Тој е основач на најголемиот руски мобилен оператор Евросет.

Евгениј Чичваркин
2019
Роден(а)Евгений Александрович Чичваркин
10 септември 1974
Москва, Советски Сојуз
Потпис

Руските власти го обвиниле Чичваркин за вмешаност во киднапирање и уцена на еден поранешен вработен во компанијата, инаку осомничен за кражби и препродавање на телефони. Неговото богатство се проценува на преку три милијарди долари. Како и повеќемина руски олигарси кои се нашле во судир со Кремљ, така и тој пребегнал во Лондон, каде добил политички азил.

Евгениј Чичваркин пред да побегне, тој ја продал својата компанија за мобилна телефонија, за која била една од најуспешните и најголемите во Русија.