Ева Петровска

Ева Петровска (р. 5 ноември 2004) [1]македонска пливачка.

Во 2019 година, таа ја претставувала Македонија на Светското првенство во водени спортови во 2019 година што се одржало во Гвангжу, Јужна Кореја. Таа се натпреварувала на 800 метри слободно за жени и 1500 метри слободно за жени.[2] [3] Во двата настани таа не се пласирала за да се натпреварува во финалето.[2][3]

НаводиУреди

  1. „Entry list“ (PDF). 2019 World Aquatics Championships. Архивирано од изворникот (PDF) на 26 July 2020. Посетено на 26 July 2020.
  2. 2,0 2,1 „Women's 800 metre freestyle – Heats – 2019 World Aquatics Championships“ (PDF). 2019 World Aquatics Championships. Архивирано од изворникот (PDF) на 28 July 2020. Посетено на 28 July 2020.
  3. 3,0 3,1 „Women's 1500 metre freestyle – Heats – 2019 World Aquatics Championships“ (PDF). 2019 World Aquatics Championships. Архивирано од изворникот (PDF) на 28 July 2020. Посетено на 28 July 2020.