Дундага (општина)

Дундага (латвиски: Dundagas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009.

Општина Дундага
Dundagas novads
Општина
Dundagas novads karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеДундага
Површина
 • Вкупна675.6[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно4,878[2]
Мреж. местоwww.dundaga.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди