Драган Мијалковски

македонски и југословенски поп-пејач

Драган Мијалковски (Бјеловар, 24 април 1950[1]) — македонски поп-пејач.

Драган Мијалковски
Животописни податоци
Роден(а)24 април 1950(1950-04-24)(74 г.)
Занимањапејач
Период на активност1964-денес

Животопис

уреди

Роден е во Бјеловар, Хрватска,[1] но живеел во Македонија уште од детството. Бил популарен во 1970-тите и 1980-тите. Со леснотија пеел поп и нова македонска народна музика. По завршувањето на Техничкото училиште во родното Скопје и неуспешен обид да студира на Високата техничка школа во Битола, во 1969 година, на аудиција Бараме млади таленти, си ја пробал среќата и следниот ден ја направил првата снимка во радио станицата. Тогаш почнале вистинските снимања и подготовки на нови музички материјали. Набрзо, на деветнаесет години, се оженил со сопругата Ели и добил две деца.[2]

Соработувал со врвните композитори: Војкан Борисављевиќ, Никица Калоѓера, Славе Димитров, Александар Ацо Кораќ, Зденко Руњиќ... Учесник е на многу фестивали, а најголеми хитови биле: Иди, душо моја, Наша последња ноћ, У малом граду крај Дунава . . .

Фестивали

уреди

Белградска пролет:

 • Тај живот наш, ’73
 • Иди, душо моја, ’74, второ место (делба на второто место со Бисера Велетанлиќ)
 • Збогом драга, збогом, ’75
 • Дај ми руке, ’76
 • Мама, мама, ’78
 • Опрости Соња, ’83
 • Иди, душо моја / Песникова гитара, (Ретроспективна вечер на најголемите хитови од фестивалот Белградка пролет), ’88

Опатија:

 • Ја сум твој пријател, ’70
 • Кога си сама, ’73
 • Хронично сам заљубљен у тебе, ’79
 • Перонот 3, ’82

Ваш шлагер сезоне, Сарајево:

 • Не одлази прије јутра, ’73
 • Опрости, љубави, ’74
 • Написао бих песму, ’79
 • Живот за тебе, ’80

Сплит:

 • Фортуна, ’79
 • Срце своје носим теби, ’82

Загреб:

 • Готово је, ја се женим, ’78

Омладина, Суботица:

 • Не ке ме познаваш, ’73

Скопје:

 • Не ми требаш повеќе, ’70
 • Дај ми молњи, ’71
 • Оди си, ’72, победничка песна (делба на првото место со Сенка Велетанлиќ)
 • Моја малечка гулабице, ’74, победничка песна
 • Кажи нешто драга, ’76, прва награда на публиката
 • Кажи ми, ’77
 • Фантазија, ’94
 • Неверна, ’95
 • Гитаро моја, ’99

Фестивал ЈНА:

 • На разделба, ’73
 • Земљо наша најскапа, ’75
 • Земјо се враќам, ’76
 • Срећан вам празник, војници, ’82
 • На татковината, ’84
 • Овде војник јас сум млад, ’86

Хит парада, Белград:

 • Наша последња ноћ, ’74
 • Успомена једног љета, ’76

Хит лета:

 • Чуваш ли још моја писма, ’77

Златниот Орфеј, Бугарија:

 • Кажи нешто, мила, второ место, ’77

Internationales Schlagerfestival, Dresden:

 • Wie die wolken wandern, ’77

Макфест, Штип:

 • Те љубам, ’87

Валандово:

 • Калино моме, ’85, втора награда на стручното жири
 • Дојранските рибари, ’86
 • Медена, ’87
 • Тамбуро моја, ’88
 • Дојди Лено на перниче бело, ’89, прва награда на публиката
 • Моме ѓаволче, ’90
 • Опа, опа, ’91
 • Љубљена, ’92
 • Илина, 2019, прва награда

Интерфест, Битола:

 • Лебеди, пловете, ’92
 • Повеќе љубов, ’94

Фестивал Серенада, Битола:

 • Не кажувај ми, 2000
 • Чекај ме мила моја, 2023

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 Македонска енциклопедија, том II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 945. ISBN 978-608-203-024-1.
 2. „Dragan Mijalkovski, u poseti popularnom makedonskom pevaču“. www.yugopapir.com (српски).

Надворешни врски

уреди