Драган Киќановиќ (Чачак, 17 август 1953) е поранешен југословенски кошаркар. Тој играше на задната позиција.

Кариера уреди

Почнал да работи со кошарка на возраст од 13 години во локалниот клуб КК Железничар, каде што тренирал од 1966 до 1971 година. Во сезоната 1971/72. тој настапи за Борац, а потоа се пресели во Партизан. Тој играше за Партизан од 1972 до 1981 година, а во тој период освоил три титули на Југославија (1976, 1979 и 1981), Југословенскиот куп во 1981 и два Куп Радивој Корац (1978 и 1979). По Партизан играше две години за италијанскиот Скаволини, со што го освои Купот во 1983 година. Ја заврши кариерата во 1984 година во францускиот Расинг.

Репрезентација уреди

Тој играше за репрезентацијата на Југославија во 1973 година во пријателска игра со Советскиот Сојуз, кој Југославија освои 77:67. Тој освои златен медал на Европското првенство 1973, 1975, 1977 година, сребрен медал во 1981 година и бронзени медали во 1979 година. Тој освои Балкански првенства во 1973, 1974, 1975 и 1976 година.Од Светското првенство тој има златен медал од Светското првенство 1978 во Манила, сребро од Светското првенство во Порторико во 1974 година и бронзен медал од Светското првенство 1982 во Калви, Колумбија. Тој освои златен медал на Олимписките игри во 1980 година во Москва, но тој не го доби медалот лично, по завршувањето на натпреварот против Италија во болница откако беше тешко повреден од италијанскиот центар Дино Менен неколку секунди пред крајот на натпреварот. Наместо тоа, Зоран Славниќ го прими медалот. За репрезентацијата играше вкупно 211 натпревари и постигна 3290 бода.

Во 1982 година го доби златниот знак на Спорт, наградата за најдобар спортист во Југославија.

Функционер уреди

По кошаркарската кариера тој стана директор на Партизан за време на најголемиот успех на овој клуб. Во еден момент бил министер за спорт во Владата на Србија, а потоа и претседател на ЈОК. Од септември 2013 година, ја извршува функцијата генерален конзул на српскиот конзулат во Трст.[1]

Интересно уреди

  • Драган Киќановиќ е познат по својот одбојкарски натпревар со Зоран Славниќ во финалето на Европското првенство во 1977 година во Лиеж против Советскиот Сојуз.

Наводи уреди

  1. Kića novi konzul;Vecernje novosti, 19 September 2013