Доналд Кнут (роден 10 јануари, 1938) е компјутерски научник и професор на универзитетот Стенфорд.

Доналд Ервин Кнут
KnuthAtOpenContentAlliance.jpg
Роденјануари 10 1938 (1938-01-10) (82 г.)
Милвоки, Вискинсон, САД
ЖивеалиштеСАД
Националностамериканец
ПолињаМатематика
Компјутерска наука
УстановиСтенфорд универзитет
ОбразованиеCase Institute of Technology
California Institute of Technology
Докторски менторМаршал Хал
ДокторандиЛеонидас Ј. Гуибас
Мајкл Фридман
Скот Ким
Вауган Прат
Роберт Сегдевик
Џефри Витер
Андреј Бродер
Поважни наградиTuring Award (1974)
John von Neumann Medal (1995)
Harvey Prize (1995)
Kyoto Prize (1996)
Страница
Donald E. Knuth

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со: