Добеле (општина)

Добеле (латвиски: Dobeles novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Добеле
Dobeles novads
Општина
Dobeles novads karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеДобеле
Управа
 • ГрадоначалникАндрејс Сприѕанс
Површина
 • Вкупна889.7[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно24,521[2]
Мреж. местоwww.dobele.lv


ПоврзаноУреди

НаводиУреди