Дијарбекир (турски:: Diyarbakır) е град во југоисточна Турција. Градот е и главен на покраината Дијарбекир . Населението на градот е 1,860,714.

Дијарбекир
Diyarbakır
City of Diyarbakır.jpg
Mестоположба
Општи податоци
Име
- изворно
- други имиња


Дијарбекир
  Diyarbakır
دیاربکر
ܐܡܝܕ
Ἄμιδα
Поштенски број 21x xx
Повикувачки број (0090)+ 412
Управа
Земја  Турција
Географија
Население
Население 1,860,714

ИсторијаУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Администрација и политикаУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Надворешни врскиУреди