Дирижабл (филм од 1931)

„Дирижабл“ (англиски: Dirigable) — американски филм од 1931 година, во режија на Раул Волш. Главните улоги ги толкуваат: Ралф Грејвс, Џек Холт и Феј Вреј.

СинопсисУреди

Еден француски истражувач, кој се наоѓа во експедиција на Јужниот пол, бара помош од американската морнарица. Тогаш доаѓа до конкурентска борба меѓу дирижаблот и авионот со фиксни крила, која резултира со триумф, но и со катастрофа...[1]

НаводиУреди