Дингјуен

околија во НР Кина

Дингјуен (кинески: 定远县; пинјин: Dìngyuǎn Xiàn) — околија во покраината Анхуеј, НР Кина. Административно влегува во надлежност на градот Чуџоу. Зафаќа површина од 2.998 км², а населението брои 1.030.000 жители.[1]

Дингјуен
Околија
кинески транскр.
 • кинески定远县
 • пинјинDìngyuǎn Xiàn
ЗемјаКина
ПокраинаАнхуеј
ПрефектураЧуџоу
Површина
 • Вкупна2.998 км2 (1,158 ми2)
Население (2012)
 • Вкупно1.030.000
Часовен појаскинеско стандардно (UTC+8)
Пошт. бр.233200
Мреж. место中国定远

Ова е родно место на Ли Кеќанг, премиер на НР Кина.

НаводиУреди

  1. Проценка на населението за 2012 г.

Надворешни врскиУреди
Координати: 32°27′46″N 117°35′34″E / 32.46278° СГШ; 117.59278° ИГД / 32.46278; 117.59278