Дерло (украински: Дерло) — река во Украина, во Виничката Област. Левата притока на Днестар (слив на Црното Море).

Дерло
Mohyliv-Podilskyi city park 09.jpg
Местоположба
ДржаваУкраина
Физички особености
УстиеДнестар
 • координати
48°26′18″ N; 27°48′05″ E / 48.43846° СГШ; 27.80129° ИГД / 48.43846; 27.80129Координати: 48°26′18″ N; 27°48′05″ E / 48.43846° СГШ; 27.80129° ИГД / 48.43846; 27.80129
Особености на сливот
ТечениеДнестарДнестарски ЕстуарЦрно Море

Должина 45 км, сливното подрачје е 224,4 км². Наклонот на реката е 5,3 м/км.

Притоки: Устрица, Тропова, Безимена (лево).

Дерло потекнува од извор источно од селото Степанки. Тече на југ, во долниот дел на југозапад. Се влева во Днестар во градот Могилив-Подилски.

ИзвориУреди

  • Каталог річок України. — К.: Видавництво АН УРСР, 1957.
  • Географічна енциклопедія України : [у 3 т.] / редкол.: О. М. Маринич (відповід. ред.) та ін. — К., 1989—1993. — 33 000 екз. — ISBN 5-88500-015-8.
  • Словник гідронімів України. — К.: Наукова думка, 1979. — С. 168.