Дерек Александер Мјулер (англиски: Derek Alexander Muller, р. 9 ноември 1982 год. во Траралгон, Викторија, Аврстралија) е австралиско-канадски популаритзатор на наука, водител и изумител, кој е најпознат по својот канал на ЈуТјуб, „Веритасиум“.[1] Од 2017 година, Д-р Мјулер се појавува како известувач во серијата „Бил Нај го спасува светот“ на Нетфликс.[2]

Дерек Мјулер во 2016 година.

Наводи уреди

  1. „My Life Story - YouTube“. www.youtube.com. Посетено на 2020-07-28.
  2. Harwood, Erika. „Karlie Kloss Is Teaming Up with Bill Nye“. Vanity Fair (англиски). Посетено на 2020-07-28.