Департмани во Република Конго

список на статии на Викимедија

Република Конго е поделена на 12 департмани (фр. départements). Департманите се основани во 2002 г., заменувајќи ги дотогашните региони.[1]

Карта на департамните во Конго

Регионите се поделени на вкупно 86 окрузи и 7 општини.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Административна поделба на Република Конго со дополнителни ресурси“. Statoids.com. Посетено на 22 април 2012. (англиски)

Надворешни врскиУреди

Предлошка:Regions and capital district of the Republic of the Congo