Делгерхан (монголски: Дэлгэрхаан) е област во Монголија во покраината Хенти. Во 2010 година, неговото население било 2,040.[1]

Наводи

уреди
  1. National Census 2010 (sum level divisions)

47°10′41″N 109°11′22″E / 47.17806° СГШ; 109.18944° ИГД / 47.17806; 109.18944