Да ја исчистиме Словенија 2012

Да ја исчистиме Словенија 2012 (словенечки: Očistimo Slovenijo 2012) било словенечки волонтерски проект за животна средина организиран од еколошката организација Еколози без граници со цел да се приклучат на 250.000 луѓе на 24 март 2012 година и да се исчисти комуналниот отпад од нелегалните депонии во земјата.[1] Било организирано и чистење на расфрлано ѓубре во урбаните средини. Проектот, продолжение на Да ја исчистиме Словенија за еден ден! спроведена две години порано, била одваховена од естонската кампања Да го сториме тоа 2008 и организирана во рамките на Светското расчистување 2012.

Словенечки војници кои учествуваат во чистењето

Работата започнала во март 2011 година и кулминирала со целосно-словенечко чистење на 24 март 2012 година. Околу 121.000 луѓе аплицирале до неколку дена пред настанот, со официјална поддршка од скоро сите словенечки општини.[2] Податоците од пописот на дивите депонии создадени во соработка со словенечката служба за мапирање „Геопедија“ биле искористени за насочување на доброволците кон депониите.

Меѓу учесниците била словенечката армија, врвни словенечки политичари,[3] познати личности и Рајнер Нелвак, главниот мотиватор на движењето Да го сториме тоа! Светски[4][5] Претседателот на Словенија Данило Турк делувал како почесен покровител[6] а фолк-рок-музичарот Владо Креслин одговорил на барањето и ја напишал песната „Okna na stežaj“ која станала официјална химна на настанот.[7]

Иницијативата за Светски расчистување 2012, која тој ден ја започнале Португалија и Словенија, продолжила со акции за расчистување во над 80 земји до септември 2012 година.[5] Над 270.000 луѓе или 12% од населението учествувале во Словенија.[8] Биле собрани 5000 тони отпад.[9]

ПоврзаноУреди

  • Да ја исчистиме Словенија за еден ден!

Користена литератураУреди

  1. „Let's Clean Slovenia 2012“. Slovenia Times. 23 март 2012. Архивирано од изворникот на 2012-06-18. Посетено на 2 октомври 2020.
  2. Mausar, Ana (21 март 2012). „Matos: Akcije Očistimo Slovenijo ne bo nikoli več“ [Matos: Let's Clean Slovenia will never be repeated again]. MMC RTV-SLO (словенечки). Посетено на 2 октомври 2020.
  3. „V čistilni akciji rokave zavihala tudi predsednik Türk in premier Janša“ [President Türk and prime minister Janša also contributed to the cleaning effort]. 24ur.com (словенечки). 24 март 2012. Посетено на 2 октомври 2020.
  4. „Akcija Očistimo Slovenijo združila več kot 230.000 prostovoljcev“ [The Let's Clean Slovenia action joined over 230,000 volunteers]. SiOL.net (словенечки). 24 март 2012. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2 октомври 2020.
  5. 5,0 5,1 „230.000 prostovoljcev: Naleteli na topovske granate, televizorje, odpadke iz klavnic ...“ [230,000 volunteers: They found artillery shells, TV-sets, slaughterhouse waste ....]. Dnevnik (словенечки). 24 март 2012. Посетено на 2 октомври 2020.
  6. „Do akcije Očistimo Slovenijo 2012 še trije tedni“ [Three weeks remain until the Let's Clean Slovenia 2012 action]. Словенечка новинска агенција. 4 март 2012. Посетено на 2 октомври 2020.
  7. „Kreslin posnel skladbo za akcijo Očistimo Slovenijo“ [Kreslin recorded a song for the Let's Clean Slovenia action]. Дело (весник) (словенечки). 10 март 2012. Посетено на 2 октомври 2020.
  8. „Očistimo Slovenijo 2012: "Pokazali smo, da znamo biti odgovorni državljani" [Let's Clean Slovenia 2012: "We have shown that we can be responsible citizens"] (словенечки). RTV Slovenija. 5 април 2012.
  9. „Pobrali približno 5000 ton odpadkov“ [Approximately 5000 Tons of Waste Picked Up]. 24ur.com (Slovenian). 5 April 2012.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врскиУреди