Да се преживее Божиќ

Да се преживее Божиќ (англиски: Surviving Christmas) - американски филм (од жанрот комедија), во режија на Мајк Мичел. Главните улоги во филмот ги толкуваат: Бен Афлек, Кристина Еплгејт, Џејмс Гандолфини и Бил Мејси.

Содржина Уреди

Се приближува Божиќ, а осамениот Дру не сака да остане сам за време на празникот. Тој се присетува на детството и на божиќната прослава во кругот на семејството, но набргу наидува на пречка: во куќата во која живеел како дете не ги наоѓа своите родители, туку семејството Валкос...[1]

Наводи Уреди

  1. „Да се преживее Божиќ“, Вест, година XVII, 6,7 и 8 јануари 2017, стр. 32.