Даровна – збирка раскази на македонски јазик од битолскиот писател Владимир Костов. Делото било издадено во 2012 година од издавачката куќа Матица македонска.[1]

Даровна
АвторВладимир Костов
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски
Жанрзбирка раскази
ИздавачМатица македонска
Издадена
2012
Медиумпечатено издание
Страници286

Содржина уреди

Книгата содржи 33 раскази[1]:

 • Горчливо кафе
 • Даровна
 • Гранична линија
 • Балада за Иљо Топалот
 • Библиско четиво
 • Nervus facialis
 • Омаж за математичарот Ѓорѓи Чупона
 • Ecce Homo
 • Камбана
 • Аплауз на отворена сцена
 • Лудило под самоконтрола
 • Расказ од левиот џеб
 • Ангеле смртник
 • Џизлија
 • Гинта
 • Талес од Милет
 • Анже
 • Габриел
 • In flagranti
 • Писмо
 • Бунарџија
 • Пасхално јагне
 • Патар
 • Мајсторот и калфата
 • Оксиморони
 • Книжевен автопортрет
 • Кавал
 • Опинок
 • Пусулче
 • Гласологија
 • Сенка
 • Квадратура на кругот
 • Дубара

Книгата содржи библиографска белешка.

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 Костов, Владимир (2012). Даровна. Скопје: Матица македонска. стр. 286. ISBN 978-608-10-0240-9.

Поврзано уреди