Даичи Хара (4 март 1997) е јапoнски репрезентаивец во слободно скијање, во дисциплината могули. Почнал да скија од три години, а од 2009 се занимава со дисциплината могули. Од шестнаест години студира и тренира во Канада.

Даичи Хара
Лични податоци
НационалностЈапонец
Роден(а)04 март 1997
Токио, Јапонија
Висина1.72 m
Спорт
Спортслободно скијање

На Светското првенство за јуниори 2014 го зазел триесет и четвртото место, а на Светското првенство за сениори во 2017 бил двадесет и трето место.

На Олимписките игри во Пјонгчанг 2018 го остварил најголемиот успех со освојување на бронзен медал.[1]

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди