Дагда (латвиски: Dagdas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Дагда
Dagdas novads
Општина
Dagdas novads karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеДагда
Управа
 • ГрадоначалникВиктрос Стикутс
Површина
 • Вкупна948.8[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно9,559[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди