Давид Банаи (р. 9 мај 1994 во Будимпешта) — унгарски фудбалер. Тој е резервен голман на унгарскиот прволигаш Ујпешт[1].

Унгарија Давид Банаи
Лични податоци
Роден на 9 мај 1994 (1994-05-09) (29 г.)
Роден во Будимпешта, Унгарија
Висина &100000000000001900000001,90 м
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Ујпешт
Број 23
Младинска кариера
–2012 Ујпешт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–
Ујпешт 18 (0)
Репрезентација
2015– Унгарија Унгарија 21 3 (0)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 11 ноември 2017

Наводи Уреди

  1. „Давид Банаи“. Soccerway.