Гулбене (општина)

Гулбене (латвиски: Gulbenes novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Гулбене
Gulbenes novads
Општина
Знаме на Општина Гулбене Gulbenes novads
Знаме
Грб на Општина Гулбене Gulbenes novads
Грб
Gulbenes novads karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеГулбене
Управа
 • ГрадоначалникСандра Дуљбинска
Површина
 • Вкупна1,876,1[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно25,546[2]
Мреж. местоwww.gulbene.lv/rp

ПоврзаноУреди

НаводиУреди