Гриже (словенечки: Griže) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.

Гриже
Griže
Поглед на Гриже
Гриже is located in Slovenia
Гриже
Гриже
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°45′22.75″N 13°56′35.13″E / 45.7563194° СГШ; 13.9430917° ИГД / 45.7563194; 13.9430917
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна6,87 км2 (2,65 ми2)
Надм. вис.&10000000000000407000000407 м
Население (2020)
 • Вкупно47
 • Густина6,8/км2 (18/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6210