Тврдината Градац е тврдина која се наоѓа во близина на градот Лозница, Србија. Денеска од истата има останато само рушевини.[1]

Тврдина Градац
Општи податоци
ГрадЛозница
ЗемјаСрбија

Наводи уреди

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)