Големо Мечкино Езеро

Големото Мечкино Езеро — најголемо езеро на целата територија на Канада и четврто по големина во Северна Америка.

Големо Мечкино Езеро
Great Bear Lake
мапа на езерото
ПодрачјеСеверозападни Територии
Координати66°N 121°W / 66° СГШ; 121° ЗГД / 66; -121
Главни истециГолема Мечкина Река
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
114,717 km2 (44,292 ми)[1][2] км2
Сливни земјиКанада
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
31,153 km2 (12,028 ми)[1][2] км2
Прос. длабочина71.7 м (235 ст)[1][2] м
Најг. длабочина446 м (1,463 ст)[1][2] м
Зафатнина2,236 km3 (536 cu mi)[1][2] км3
Проточност124 години[1]
Брег2719 km км
Надм. височина186 метри м
Замрзнатоноември-јули
Наводи[1][2]
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

Неговиот северен брег се наоѓа во рамките на Арктичкиот круг, а ова езеро ја претставува и најголемата водна површина на копно на толку висока надморска височина. Езерото има неправилен облик, а на западниот дел се раздвојува во три ракави. Водата е најдлабока во близина на источниот брег.

Езерото се создало со ерозивно дејство на северноамериканските ледници, што се спуштиле низ речната долина. На тој начин создадените езера најчесто се нарекуваат суподински езера. Кога ледниците се стопиле при крајот на последниот леден период, добиената вода била преградена од морени и создала огромни езерски површини кои оттогаш делумно се исушиле, а чии остатоци се Големото Мечкино Езеро и Големото Ропско Езеро, како и голем број помали езера што се наоѓаат меѓу нив. Езерото се наоѓа во област во која зимзелената шума на јужниот брег се сменува со тундрата што се шири кон север. Тоа често наведува како пример за прастаро езерско место, иако вво него живеат многу помалку видови риби отколку во езерата со слична големина во области со поумерена клима. Причина за тоа е многу пониската температура на неговата вода.

Единствената населба на неговиот брег е поранешниот рударски центар Порт Радиум, кој името го добил според радиоактивниот елемент што од ова место за време на Втората светска војна се носел за правење на првите атомски бомби. Во Големото Мечкино Езеро кај северозападниот ракав се влеваат реката Вајтфиш (Whitefish) и други помали реки. Големата Мечкина Река истекува на западниот дел на езерото, тече кон запад и се влева во реката Мекензи, на околу 480 км погоре од делтата. Големото Мечкино Езеро и реката се замрзнати седум месеци во годината.

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Johnson, L. (1975), „Physical and chemical characteristics of Great Bear Lake“, J. Fish. Res. Board Can., 32 (11): 1971–1987, doi:10.1139/f75-234 quoted at Great Bear Lake Архивирано на 5 јуни 2011 г. (World Lakes Database)
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Hebert, Paul (2007), „Great Bear Lake, Northwest Territories“, Encyclopedia of Earth, Washington, DC: Environmental Information Coalition, National Council for Science and the Environment, Посетено на 2007-12-07