Голема седа дебелоглавка

Голема седа дебелоглавка
Muschampia proto.JPG
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Hesperiidae
Род: Muschampia
Вид: M. proto
Биномен назив
Muschampia proto
(Ochsenheimer, 1808)

Големата седа дебелоглавка (Muschampia proto) е пеперуга од семејството на дебелоглавки. Пеперугата живее и во Македонија.

ОписУреди

Оваа пеперуга живее во Северна Африка (Мароко, Алжир), Италија, Франција, Грција и Македонија.

Распонот на крилјата на пеперугата е од 14 до 15 мм, иако во Мароко има и видови кои достигнуваат до 17 мм. Овој вид на пеперуги нема постојани физички карактеристики, но најчесто се разликува од другите видови по централната точка на предниот дел од крилјата. Возрасните единки летаат од април до мај, и имаат една генерација годишно. Ларвите се хранат со Phlomis. Крилјата имаа доминантно кафеава боја, исшарани со бели и црни точки и бели рабови.

НаводиУреди

  • Whalley, Paul - Mitchell Beazley Guide to Butterflies (1981, reprinted 1992) ISBN 0-85533-348-0

Надворешни врскиУреди