Гозд Мартуљек (словенечки: Gozd Martuljek) — населба во Општина Крањска Гора во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.

Гозд Мартуљек
Gozd Martuljek
Поглед на Гозд Мартуљек
Гозд Мартуљек is located in Slovenia
Гозд Мартуљек
Гозд Мартуљек
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°29′11.1″N 13°49′34.2″E / 46.486417° СГШ; 13.826167° ИГД / 46.486417; 13.826167
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаКрањска Гора
Површина
 • Вкупна42,9 км2 (16,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000755399999755,4 м
Население (2020)
 • Вкупно629
 • Густина15/км2 (38/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4282