Гијом де Лорис

Гијом де Лорис (околу 12001240) — француски учител и поет од градот Лорис. Тој е автор на првите 4058 стихови од Роман за розата.[1] Малку се знае за него, освен дека стиховите ги напишал околу 1230 година, а делото било завршено 40 години подоцна од Жан де Мен.[2] Неговите поеми биле преведени на средновековен англиски од страна на Џефри Чосер, а на современ англиски јазик од Фредерик Стартриџ Елис.

Портрет на Гијом де Лорис според манускрипт од Роман за розата во Бодлиевата библиотека
Роман за розата (издание од 1914)

Наводи уреди

  1. Guillaume (de Lorris); Jean (de Meun) (1970). Roman de la Rose. Librairie Honoré Champion. Посетено на 6 January 2011.
  2.   Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „Guillaume de Lorris“ . Encyclopædia Britannica. 12 (11. изд.). Cambridge University Press.CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски уреди