Гидеон Сундбак (шведски: Gideon Sundback; или Сундбек) (24 април, 1880 – 21 јуни, 1954) бил шведско-американски електроинженер. Најпознат е како изумител на патентот.[1]

Гидеон Сундбак
Gideon Sundback
Роден(а)24 април, 1880
Смоланд, Шведска
Починал(а)21 јуни, 1954
Мидвил, Пенсилванија, САД
Почивалиштегробишта „Гриндејл“
НационалностШвеѓанец, Американец
Занимањестопанственик
Познат(а) поизмислување на патентот
СопружникЕлвира Аронсон, 1909
РодителиЈонас Ото Магнусон Сундбек и Кристина Каролина Класдотер

Наводи

уреди

Други извори

уреди
  • Petroski, Henry The Evolution of Useful Things (Random House of Canada, 1994) ISBN 0-679-74039-2

Надворешни врски

уреди
  • [1] Слика од американскиот патент (како легално регистриран изум) бр. 1219881