Герман е село во централно западниот дел на Бугарија, во софиската провинција.Од пописите во 2007 во Герман има 2,197 жители.

Герман
Герман
Координати: 42°37′N 23°25′E / 42.617° СГШ; 23.417° ИГД / 42.617; 23.417
Управа
Надм. вис.&10000000000000639000000639 м
Население (2007)
 • Вкупно2,197
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)