Гербер
Gerbera Jamesonii - flower view 03.jpg
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiosperms
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Asterids
Ред: Asterales
Семејство: Asteraceae
Потсемејство: Mutisioideae
Племе: Mutisieae
Род: Gerbera
Вид: G. jamesonii
Биномен назив
Gerbera jamesonii
Хари Болус, Џозеф Далтон Хукер

Гербер (lat. Gerbera jamesoni) е билка која е со потекло од топлите простори во Азија и Африка, припаѓа на семејството Asteraceae-Compositae.[1][2] Првиот дел од името го добил по Роберт Јамесон кој го открил, а вториот по германскиот ботаничар Таугот Гербер. Подоцна бил пренесен во Англија каде почнало одгледувањето на неговите сорти.

БотаникаУреди

Герберот има долги лисја собрани во розета. Листовите се со темно зелена боја. На една цветна дршка се наоѓа еден цвет кој може да биде во црвена, бела, розева, жолта и портокалова боја.

СистематикаУреди

Постојат околу 100 различни видови, од кои околу 30 видови растат во дивина.

Видови

  • Gerbera aberdarica
  • Gerbera abissinica
  • Gerbera ambigua
  • Gerbera anandria

ЗанимливостиУреди

Знамето и грбот на Мпумаланга содржат уметнички приказ на овој цвет.[3]

НаводиУреди

  1. "Gerbera jamesonii". Обединет таксономски информативен систем. Посетено на 7. 10. 2007. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help) (англиски)
  2. Gerbera jamesonii at USDA PLANTS Database
  3. http://www.crwflags.com/fotw/flags/za-mp.html