Вуминг (кинески: 武鸣县, пинјин: Wǔmíng Xiàn; џуаншки: Yienh Vujmingz) — околија под управа на градот Нанинг во автономниот регион Гуангси, НР Кина. Според пописот во 2000 г., населението брои 603.085 жители.

Вуминг is located in Кина
Вуминг
Местоположба на околијата Вуминг во Кина
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Кина Гуангси" nor "Шаблон:Location map Кина Гуангси" exists|240px|Вуминг is located in Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Кина Гуангси" nor "Шаблон:Location map Кина Гуангси" exists]]
Вуминг
Местоположба на околијата Вуминг во рамките на автономниот регион Гуангси

Говорот во местото Шуангчао (双桥镇) во состав на околијата е основа за литературниот (стандарден) џуаншки јазик.

НародностиУреди

Етничкиот состав на околијата Вуминг во 2000 г. бил следниов:


Народ Број Удел
Џуанци 524.912 87,04%
Хан 75.871 12,58%
Јао 1.709 0,28%
останати 593 0,1%

Надворешни врскиУреди

Координати: 23°10′N 108°16′E / 23.167° N; 108.267° E / 23.167; 108.267