Вувулуанско-ауански јазик

Вувулу-ауански јазик — дел од подгрупата на адмиралитетски јазици, од групата на океански јазици и од семејството на малајско-полинезиски јазици. Во рамките на адмиралитетските јазици, јазикот е дел од западноадмиралитетските јазици. Јазикот го зборуваат околу 1.500 луѓе во Папуа Нова Гвинеја.[1]

Вувулуанско-ауански јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
Говорници1,500 (2004)[1]  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3wuv

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Organized Phonology Data - Wuvula-Aua Language - Manus Province“ (PDF). Посетено на 2007-07-15.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди