Врабче (словенечки: Vrabče) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.

Врабче
Vrabče
Поглед на Врабче
Врабче is located in Slovenia
Врабче
Врабче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′26.5″N 13°57′38.74″E / 45.774028° СГШ; 13.9607611° ИГД / 45.774028; 13.9607611
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна4,89 км2 (1,89 ми2)
Надм. вис.&10000000000000512000000512 м
Население (2020)
 • Вкупно60
 • Густина12/км2 (32/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6210