Војна на ѕвездите: Моќта се буди

Војна на ѕвездите: Моќта се буди или Војна на ѕвездите: Епизода 7 — Моќта се буди (оригинален наслов: Star Wars: The Force Awakens) — американски научнофантастичен филм и седмата епизода од филмската серија на "Војна на ѕвездите". Режисерот беше Ј. Абрамс, кој исто така го напиша сценариото со Лоренс Касдан и Мајкл Арндт. Филмот е продуциран од Кетлин Кенеди, Ј. Џ. Абрамс и Брајан Бурк. Филмот е наследник на „Враќањето на џедаите“ во 1983 година, заплетот се случува речиси 30 години откако се случија настаните од шестата епизода.

Лого на серијата Војна на ѕвездите

Светската премиера се одржа на 14 декември 2015 година во Лос Анџелес на Долби, TCL кинески и Ел Капитан театар, европска премиера на 16 декември на плоштадот Лестер во Лондон. На 17 декември 2015 година, филмот започна во германските кина. Со повеќе од 9 милиони билети, тој беше најгледаниот долгометражен игран филм 2015 во Германија, а со светски профит од 2.068 милијарди американски долари, тој е трет најуспешен филм на сите времиња.

Алтернативно, филмот е исто така познат под името Star Wars: Episode VII - The Force Awakens. Бројот на епизодата е, како и кај сите претходни епизоди, повикан во текстот што се лизгал на почетокот на филмот. Сепак, тој беше продаден исклучиво без број на епизода.

Содржина уреди

30 години по падот на галактичката империја: Лука Скајвалкер исчезна. Во негово отсуство, остатоците од Империјата, предводени од водачот Сноке, повторно се формирале во т.н. Прв заповед, кој ја тероризира галаксијата и се бори против Новата Република. Принцезата Леја Органа, сега генерал на отпорот, го испраќа својот најдобар борбен пилот По Дамерон на мисија да открие артефакт што ќе открие сегашното место на Лука.

На пустинската планета Јаку, По добива мапа на холограма од еден стар архивар Лор Сан Текка - фрагмент од поголема мапа која може да доведе до Лука Скајвалкер. Дури и пред По да исчезне со мапата и неговата дроидна единица ББ-8, селото Лорс е нападнато од Првиот заповед и ги уби сите селани. По е заробен од командант на првата заповед, Кајло Рен, но тој може да ја скрие картичката во ББ-8, а потоа ги напаѓа Кајло Рен да им даде време на ББ-8 за бегство.

Еден од стормтруперите од прв ред, FN-2187 е зафатена од смртта на еден другар за време на операцијата, а потоа и убивање на невини селани од силни емоции; Го ослободува По и бега со негова помош. Кога бегаат во борец против ТИЕ, таа е оштетена, а двата мажи паѓаат на Џекку. FN-2187, кој неодамна го доби името "Фин" од По, е фрлен надвор од борецот ТИЕ за време на слетувањето на пад. Кога ќе дојде до руина, тој ја наоѓа само својата јакна наместо По и верува дека неговиот сојузник починал во несреќата. Кајло Рен, кој дознал за постоењето на ББ-8 и поседување на картичка со По Dameron со трик моќ команди лов за роботите и одметнати војници на планетата Јаку.

На Јаку, колекционерот Реј живее од колежувањето на стари урнатините од бунтовничкото востание против Империјата. На еден од нивните излети во пустината таа ги исполнува ББ-8, што се заробени од страна на локалните и ги ослободил роботите, кој се врзува надвор благодарение на своите потпетици. По бесцелно скитање, Фин наоѓа град во пустината. Таму гледа како Реј е нападнат од двајца месни жители кои се обидуваат да ја украдат ББ-8; Сепак, Реј може успешно да се брани пред Фин да може да интервенира. Како ББ-8 признава јакна Поевото Финецот, тој и Реј се стави на екс- на задачата, а Финецот, кој е импресиониран од Реј, кажал дека тој бил член на отпорот. Штурманците пристигнуваат и напаѓаат Реј и Финецот. Меѓутоа, двата успеваат да го фатат Милениумскиот сокол, кој се наоѓа на складиште со отпад, и со него управуваат бегството на Јаку.

Во вселената, Реј и Финн се фатени со риболов поток и се превезуваат на брод. Се кријат во чекање на сокол, каде се пронајдени од страна на Хан Соло и Чубака во движење повторно, како и шверцерите и оние на јастреб беше украдена пред некое време. Судирот меѓу Реј, Фин, ББ-8 и Хан е вознемирен од две групи предадени деловни партнери на Соло кои сакаат да ги соберат своите побарувања. Во обид да ги отсече непријателските партии, Реј случајно ослободува три опасни суштества заробени на одборот, кои веднаш ги ловат патниците на товарен брод. Хан, Чуи Реј, Финецот и ББ-8 бегство соколи, каде Хан изјави неговите двајца патници кои старите приказни за једи и светли и темната страна на силата се вистинити бродот милениум. Лука се обидел по падот на империјата да најде нов једи ред, но еден од неговите студенти паднал во темната страна и убиени остатокот на ред, по што Лука повлече полн со вина во самонаметнат егзил и картичка до првиот храм на Едај на Ахх-То, лево. Овој отпадник студент е Кајло Рен (всушност Бен Соло), син на Хан Соло и принцезата читање, Дарт Вејдер по дедо му на патот на темнината моќ под Сноукс водство.

ББ-8 открива, по некакво охрабрување, картичката содржана во неа, но бидејќи ова е само дел, не е доволно да се најде храм Једи. Хан предлага да се донесе патниците да Takodana на пријател, сака да им забрани на сопственикот Maz Kanata, од Хан, кој ги ББ-8 за читање дека одбива барањето, сепак. Финецот, кој сака ништо друго освен да избега од Првата Ред, Реј конечно ја кажува вистината за неговото потекло и ја моли да оди со него, за што таа одбива. Потоа Реј се привлечени од гласот на детето во подрумот на Maz "Palastbar, каде што се наоѓа стариот светларник на Анакин Скајвокер, кој добил отворот подоцна и повторно загуби во борбата против неговиот татко. Со допирот на мечот има визии за себе, Кјо Рен, Лук Скајукер и некои други гласови. Маз сфаќа дека Реј е чувствителна на моќ и ја нуди оружјето. Сепак, со оглед на тоа дека Реј е вознемирена од визијата, таа не сака да има никаква врска со тоа и ја напушта зградата и во шумата, по што следи ББ-8.

Во меѓувреме, Првиот поредок го прави својот прв потег да ја потчини целата галаксија. Од својот нов супер оружје - основата Старкилер, кој е целосно инсталирана во претворената планета - тоа се отвора со џиновски пожар Реј пиштол на седиштето на Нова Република во Hosnian систем и ги уништува ѕвезден систем во еден удар. Преку работата на шпиони и информатори, таа, исто така, дознава за моменталната локација на картичката, а убиецот на наредба ја напаѓа палатата на Маз. Хан, Чубака и Финецот преземе во врска со борбата против напаѓачите и да го одржат својот земјата успешно сè додека ескадрила на X-крило на отпорот пристигнува и укажува на првиот ред во бегство. Сепак, Реј е надвладеана и заробена од Кјол Рен, која ги следи нејзините стапалки и ББ-8.

Хан, Финецот, Чубака и ББ-8 се состанаа принцезата читање и C-3PO и донесе на Д'Кар каде Финецот гледа По, кој исто така ја преживеа несреќата на Јакѕ Наспроти сите очекувања, на основа на отпорот. Дури и R2-D2 е таму, но по исчезнувањето на Лука, дроидот отиде во режим на подготвеност и поради тоа останал неактивен со години. Додека Фин му открива на отпорот сите информации што може да ги обезбеди за базата на Старкилера, постои разговор помеѓу Хан и Леја. Се открива дека тие се разделиле откако предавството на нивниот син некако се справи со болката на оваа аберација. Сепак, Леја се надева дека нејзиниот син сè уште може да се преобрати кон доброто, и го прашува Хан да се обиде се за да го врати. Со помош на неговите сега завршени информации, Отпорот планира да ја уништи основата на Старкилер. (Сака да се спаси главно Куп) Финецот, Хан и Чубака волонтерски да се инфилтрираат на борба патрола база и да се стави своите штитови прескокнат за да се овозможи отпор може да изврши напад.

Во меѓувреме, Реј е испрашувана од Кајло Рен во базата на Старкилер за содржината на картичката. Како што ја користи моќта да ги извлече информациите од нејзиното сеќавање, сопствениот потенцијал на Реј на власт се буди и таа може да му одолее на упад на Кајло Рен. Кога таа потоа ја остави сама да го каже Сноке за овој инцидент, Реј ја користи Силата за првпат да избега од нејзиното затворање и да најде безбедно крие место во базата. Таму, таа ги наоѓаат Фин, Хан и Чубака по затворањето на штитовите, и заедно тие се обидуваат да ја завршат операцијата со онеспособување на важен енергетски осцилатор на Старкеровата оружје.

Отпорот го започнува својот напад врз основа на Старкиле, но првично не може да направи ништо против неговото основно оружје. Во обид да го саботира осцилаторот, Хан се среќава со Кајло Рен, кој го почувствувал доаѓањето на таткото од страна на Силата. Иако Хан го прави своето најдобро, а Кјло Рен е потресен од сомневања, тој го убива својот татко пред Реј, Фин и Чеббака. Во бесчувствителност, Чубака го убива Кајло со бластер оган и ги детонира претходно поставените експлозивни набори, искинувајќи ја јазот во ѕидот на осцилаторот. Со ова отворање, По успева да лета во внатрешноста и да го оштети осцилаторот со оружјето на своето ловечко оружје толку критично што енергијата за затворање ќе излезе од контрола и ќе го иницира самоуништувањето на базата.

Финецот и Реј бегаат на површината на планетата, но во шумата каде што се крие Милениумскиот сокол, Кјото Рен стои на патот, убивајќи го Фин како предавник и доведувајќи го Реј во Сноук. Финецот го претвора Кјото Рен во двобој со светилник на Анакин, но е сериозно повреден од ова. Во нејзината желба да го заштити својот пријател од Кјото Рен, Реј ја користи Силата и Светлата и го ангажира Кло Рен во двобој. Таа може да го победи, но како што површината на планетата се распаѓа меѓу нив, тие се одвоени. Со помош на Чубака, Реј, заедно со Фин, избега од колапсот на планетата, и тие се враќаат во седиштето на отпорот. Кога ќе пристигнат таму, R2-D2 го реактивира и открива недостасувачкиот дел од картичката што тајно ја чува во својата продавница. Врз основа на сега завршената карта, Реј и Чеббака се качат на јастреб на пат кон водата планета Ahch-To. Филмот завршува со нејзиното наоѓање на Лука на карпа и му нуди на својот светилник.

Производство уреди

Заплетот на Враќање на Једи се прераскажува во бројни книги од 1983 година, но со преземањето од страна на Дизни се прошири на претходниот универзум е избришана од официјалната канон на Star Wars. Ова ги вклучува само претходните шест филмови и анимираната серија "Војна на војни" и "Војна на ѕвездите: Војниците на клоновите" вклучувајќи го и поврзаниот филм. Војна на ѕвездите: будењето на моќта не е филмска адаптација на веќе постоечките литературни извори.

Во октомври 2012 година, на режисерот Џорџ Лукас продаваат и акција од епизода VII, VIII и IX, како и Lucasfilm на Дизни. Мајкл Арнд го уредувал заговорот и подоцна бил ангажиран како сценарист. Дејвид Финчер, [12] Бред Бирд и Гилермо дел Торо првично се наменети како директори, но мораше да ги отфрли сите три поради планирање тешкотии. Во јануари 2013 година беше најавено дека Џ Џ Абрамс, директор и Лоренс Kasdan и Симон Kinberg ќе биде консултант за проектот. По сценарист Михаел Арндт ја напушти производство, презеде Лоренс Kasdan, кој има сценариото за Империјата го возвраќа ударот и имаше напишано Враќање на једи, и Џ Џ Абрамс своите задачи и вграден во финалето скрипта.

Веќе на крајот на 2013 година, отворено кастинг за млади таленти беше спроведено во единаесет американски и британски градови. Учествуваа повеќе од 37.000 луѓе, плус околу 30.000 пријавени апликации.

Како консултант за филмот, Џорџ Лукас присуствуваше на седниците на кои се дискутираше за првите нацрти за сценариото. Лукас син Џет изјави за весникот Гардијан дека неговиот татко "многу искинати" беше во одлучувањето за правата на Star Wars да го продаде, дури и ако тој бил вклучен во одлуката да се победи Абрамс како директор и страстен беше да се воведе нова генерација на ликови на Војна на ѕвездите во универзумот. [16] Меѓу документите тој предаден на производство на овие груба планови за акција за следните филмови што тој го напишал кога разгледувал пред неколку години за да го вклучите следниот делови самите. Во јануари 2015 година, Лукас изјавил дека Дизни ги отфрлил неговите дизајни за филмот. Во јануари 2014 година, Абрамс потврди дека сценариото за филмот е завршено. Трошоците за производство изнесуваа 200 милиони американски долари. Костимограф на филмот е Мајкл Каплан, кој претходно работел со Абрамс на филмовите на "Стар трек".

Музиката за филмот уреди

Како и во сите шест епизоди пред тоа, Џон Вилијамс уште еднаш ја составил филмската музика за "Војна на ѕвездите: будење на моќта". [34] Исто така, ја составил музиката за првата приколка на филмот. За разлика од претходните филмови, новиот саундтрак не беше снимен во Англија од Лондонскиот симфониски оркестар, туку во Лос Анџелес. Снимките биле спроведени од Џон Вилијамс и Вилијам Рос; Покрај тоа, на експлицитно барање на Вилијамс, Густаво Дудамел ги спроведе снимките од тематската мелодија за водството и кредитите. Покрај тоа, Лин-Мануел Миранда составил две дела на филмот.

Синхронизација уреди

Улога[1] Глумци[1]
Реј Дејзи Ридли
.
По Дамерон Оскар Ајзак
Кајло Рен / Бен Соло Адам Драјвер
Хан Соло Харисон Форд
Леа Органа Кери Фишер
Маз Канта Лупита Нјонго
Врховниот водач Сноук Енди Серкис
Генерал Армитаж Хукс Донал Глисон
Капетан Фасма Гвендолин Кристи
C-3PO Ентони Данијелс
Лор Сан Текка Макс фон Сидоу
Ункар Плут Симон Пег
Адмирал Статура Ken Leung
Снап Вексли Грег Гранберг
Адмирал Гиал Ацбар Тим Роуз
Стурмтропер "ФН-1824" Даниел Крејг
Оби Ван „Бен“ Кеноби Алек Гинис
Еван Мекгрегор
Јода Френк Оз
  1. 1,0 1,1 „Besetzung und Crew für „Star Wars: Das Erwachen der Macht". Internet Movie Database. Посетено на 2016-01-09.