Вогље (словенечки: Voglje) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.

Вогље
Voglje
Поглед на Вогље
Вогље is located in Slovenia
Вогље
Вогље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°43′45.97″N 13°48′28.51″E / 45.7294361° СГШ; 13.8079194° ИГД / 45.7294361; 13.8079194
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна1,08 км2 (0,42 ми2)
Надм. вис.&10000000000000329500000329,5 м
Население (2020)
 • Вкупно76
 • Густина70/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6221